Castigatorii Oscar 2018! „The Shape of Water” este cel mai bun film!

„The Shape of Water” a primit Oscarul pentru cel mai bun film al anului

Guillermo del Toro a castigat Oscarul si pentru cel mai bun regizor

„The Shape of Water” a primit 13 nominalizari la editia din acest an a Premiilor Oscar si a reusit sa plece acasa cu 4 trofee, printre care cele mai importante: pentru cel mai bun regizor (Guillermo del Toro) si cel mai bun film.

Sam Rockwell a castigat Oscarul pentru cel mai bun actor in rol secundar

Frances McDormand a castigat Oscarul pentru cea mai buna actrita in rol principal

La categoria cel mai bun actor in rol principal, Gary Oldman a convins membrii Academiei ca este cel mai bun cu prestatia sa din pelicula „Darkest Hour”. La categoria cea mai buna actrita a triumfat (asa cum era de asteptat) Frances McDormand pentru rolul ei din „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”.

„Bladerunner 2049” a luat Oscarul pentru Best Cinematography, in timp ce Sam Rockwell si Alison Jenney au stralucit la categoriile de actori in roluri secundare.

Ce contine punga cu cadouri pe care o primesc castigatorii Oscar

Alison Jeney a castigat Oscarul pentru cea mai buna actrita in rol secundar

Cel mai bun film strain este productia chileana „A Fantastic Woman”, iar cel mai bun film de animatie este „Coco”.

„Call me by your name” a fost nominalizat la 4 categorii, insa a primit un singur Oscar pentru cel mai bun scenariu adaptat.

Iata lista completa a castigatorilor.

BEST PICTURE

Call Me By Your Name

Darkest Hour

Dunkirk

Get Out

Lady Bird

Phantom Thread

The Post

The Shape of Water – CASTIGATOR

BEST ACTOR

Timothee Chalamet – Call Me By Your Name

Daniel Day-Lewis – Phantom Thread

Daniel Kaluuya – Get Out

Gary Oldman – Darkest Hour – CASTIGATOR

Denzel Washington – Roman J. Israel, Esq

BEST ACTRESS    

Sally Hawkins – The Shape of Water

Frances McDormand – Three Billboards outside Ebbing, Missouri – CASTIGATOR

Margot Robbie – I, Tonya

Saoirse Ronan – Lady Bird

Meryl Streep – The Post

BEST DIRECTOR  

Christopher Nolan – Dunkirk

Jordan Peele – Get Out

Greta Gerwig – Lady Bird

Paul Thomas Anderson – Phantom Thread

Guillermo del Toro – The Shape of Water – CASTIGATOR

BEST CINEMATOGRAPHY 

Bladerunner 2049 – CASTIGATOR

Darkest Hour

Dunkirk

Mudbound

Shape of Water

BEST SUPPORTING ACTRESS 

Mary J Blige – Mudbound

Alison Janney – I, Tonya – CASTIGATOR

Lesley Manville – Phanton Thread

Laurie Metcalf – Ladybird

Octavia Spencer – The Shape Of Water

BEST SUPPORTING ACTOR   

Willem Dafoe – The Florida Project

Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Richard Jenkins – The Shape of Water

Christopher Plummer – All the Money in the World

Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – CASTIGATOR

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

A Fantastic Woman – CASTIGATOR

The Insult

Loveless

On Body and Soul

The Square

BEST DOCUMENTARY  SHORT

Edith + Eddie

Heaven is a Traffic Jam on the 405 – CASTIGATOR

Heroin(e)

Knife Skills

Traffic Stop

BEST COSTUME DESIGN

Beauty and the Beast

Darkest Hour

Phantom Thread – CASTIGATOR

The Shape of Water

Victoria and Abdul

BEST SOUND EDITING

Baby Driver

Blade Runner

Dunkirk – CASTIGATOR

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

BEST ANIMATED SHORT FILM

Dear Basketball – CASTIGATOR

Garden Party

Lou

Negative Space

Revolting Rhymes

BEST LIVE ACTION SHORT FILM

DeKalb Elementary

The Eleven O’Clock

My Nephew Emmet

The Silent Child – CASTIGATOR

Watu Wota / All of Us 

BEST DOCUMENTARY FEATURE

Abacus: Small Enough to Jail

Faces Places

Icarus – CASTIGATOR

Last Men in Aleppo

Strong Island

BEST ORIGINAL SONG 

Mighty River – Mudbound

Mystery Of Love – Call Me by Your Name

Remember Me – Coco – CASTIGATOR

Stand Up For Something – Marshall

This Is Me – The Greatest Showman 

BEST ANIMATED FEATURE FILM

The Boss Baby

The Breadwinner

Coco – CASTIGATOR

Ferdinand

Loving Vincent

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Call Me By Your Name – James Ivory – CASTIGATOR

The Disaster Artist – Scott Neustadter and Michael H Weber

Logan – Scott Frank, James Mangold and Michael Green

Molly’s Game – Aaron Sorkin

Mudbound – Virgil Williams and Dee Rees

BEST VISUAL EFFECTS

Blade Runner 2049 – CASTIGATOR

Guardian of the Galaxy vol. 2

Kong: Skull Island

Star Wars: The Last Jedi

War for the Planet of the Apes

BEST FILM EDITING

Baby Driver

I,Tonya

Dunkirk – CASTIGATOR

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri   

 BEST SOUND MIXING

Baby Driver

Blade Runner

Dunkirk – CASTIGATOR

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

BEST PRODUCTION DESIGN

Beauty and the Beast

Blade Runner 2049

Darkest Hour

Dunkirk

The Shape of Water – CASTIGATOR

BEST MAKE UP AND HAIR STYLING

Darkest Hour – CASTIGATOR

Victoria & Abdul

Wonder

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

The Big Sick – Emily V Gordon and Kumail Nanjiani

Get Out – Jordan Peele – CASTIGATOR

Lady Bird – Greta Gerwig

The Shape of Water – Guillermo del Toro and Vanessa Taylor (story by Guillermo del Toro)

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Martin McDonagh

BEST ORIGINAL SCORE

Dunkirk

Phantom Thread

The Shape of Water – CASTIGATOR

Star Wars: The Last Jedi

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri 

The post Castigatorii Oscar 2018! „The Shape of Water” este cel mai bun film! appeared first on ADPM.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here